<<
Kwiecień 2020
>>
 • Pon
 • Wto
 • Śro
 • Czw
 • Pią
 • Sob
 • Nie
Kwiecień

9

Czwartek
Mai, Marcelego, Wadima
Donate with PayPal button

Praworządność w stanie zapaści


Praworządność w stanie zapaści
 • 2020-02-25 wtorek
 • 10:00 - 13:00
 • Fundacja Batorego Sapieżyńska 10a, Warszawa
 • Link do wydarzenia
 • 330
Zapraszamy na konferencję forumIdei "Praworządność w stanie zapaści", która odbędzie się 25 lutego, w godz. 10.00-14.30 w siedzibie Fundacji Batorego przy ul. Sapieżyńskiej 10A w Warszawie.

Chcielibyśmy poddać analizie nowy etap konfliktu o wymiar sprawiedliwości – etap, który charakteryzuje się ostrym podziałem w organach sądownictwa, głębokim chaosem w porządku prawnym państwa i kryzysem w stosunkach Polski z Unią Europejską. Postawimy także pytanie o docelowy model wymiaru sprawiedliwości dla Polski, który spełniałby standardy demokratycznego państwa prawa i odpowiadał na zapotrzebowanie społeczne. Paneliści to grono wybitnych prawników, ekspertów i komentatorów.

Konferencja przygotowana przez forumIdei i Zespół Ekspertów Prawnych Fundacji Batorego podzielona będzie na dwie 2-godzinne sesje.

Rejestracja: https://crm.batory.org.pl/formularz-online/Praworzadnosc-w-stanie-zapasci

10.00-10.15

Wprowadzenie – Aleksander Smolar, prezes Fundacji im. Stefana Batorego

10.15-12.00
Sesja I. Diagnoza

Czy listopadowe orzeczenie TSUE i styczniowa uchwała Sądu Najwyższego tworzą pozytywny przełom, czy też czeka nas zaostrzenie konfliktu i dalsza erozja praworządności? Jakie zagrożenia rodzi obecna sytuacja? Czy ostateczny kształt konfliktu o wymiar sprawiedliwości rozstrzygnie się w polskich i europejskich sądach czy na innych forach? Jak społeczeństwo postrzega konflikt o sądownictwo i kształt ustrojowy Polski? Czy Unia Europejska ma chęć i instrumenty, by aktywniej występować w obronie praworządności w Polsce?

W dyskusji udział wezmą m. in.:

- Sylwia Gregorczyk-Abram (Inicjatywa #WolneSądy)
- Jarosław Gwizdak (członek zarządu Instytutu Prawa i Społeczeństwa INPRIS)
- Ewa Siedlecka („Polityka”)
- Jan Winczorek (Instytut Nauk o Państwie i Prawie UW)

Prowadzenie: dr Piotr Kładoczny (Instytut Prawa Karnego UW, Zespół Ekspertów Prawnych Fundacji im. Batorego)

12.30-14.30
Sesja II. Wizje naprawy państwa prawa

Krytyce zmian wprowadzanych przez rząd rzadko towarzyszy wizja docelowego modelu wymiaru sprawiedliwości. Na jakich wartościach, zasadach i rozwiązaniach powinien opierać się przyszły system sądownictwa, tak by spełniał wymogi demokratycznego państwa prawa i by wychodził naprzeciw społecznym oczekiwaniom? Kto powinien uczestniczyć w jego opracowaniu i jak powinien przebiegać proces tworzenia nowego systemu?

W dyskusji udział wezmą m. in.:

- dr Tomasz Zalasiński (członek zarządu Stowarzyszenie im. prof. Zbigniewa Hołdy, Zespół Ekspertów Prawnych Fundacji Batorego)
- Małgorzata Szuleka (Helsińska Fundacja Praw Człowieka)
- Patryk Wachowiec (Forum Obywatelskiego Rozwoju)

Prowadzenie: Łukasz Bojarski (prezes zarządu Instytutu Prawa i Społeczeństwa INPRiS, Zespół Ekspertów Prawnych Fundacji Batorego)

Punktem wyjścia debaty będą eksperckie rekomendacje sposobów przywrócenia praworządności w poszczególnych obszarach wymiaru sprawiedliwości zebrane w opublikowanej przez Fundację Batorego książce: Jak przywrócić państwo prawa?


KORD

Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych

KORD to platforma współpracy dla wszystkich prodemokratycznych grup obywatelskich w całej Polsce, które mają różne sposoby działania, ale taki sam cel: przywrócenie rządów prawa oraz odbudowa społeczeństwa obywatelskiego, proeuropejskiego, otwartego i tolerancyjnego.

kord.org.pl

Ważne Linki

KORD

Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych

Radomianie dla Demokracji

Stowarzyszenie Radomianie dla Demokracji